Peelingi chemiczne to preparaty o właściwościach eksfoliacyjnych i terapeutycznych. Pozwalają na kontrolowane złuszczanie wierzchnich warstw naskórka, przy użyciu substancji chemicznych o różnej sile działania. Ze względu na ich wielokierunkowe działanie, wysoki profil bezpieczeństwa i szerokie właściwości terapeutyczne z powodzeniem wykorzystywane są w praktyce lekarskiej (dermatologia i medycyna estetyczna) oraz w kosmetologii.

Zasada działania:

         Peeling chemiczny jest zabiegiem, w którym przy użyciu specjalnych substancji chemicznych dochodzi do zniszczenia zmian chorobowych lub wad kosmetycznych znajdujących się w naskórku lub jednocześnie w naskórku i w skórze właściwej. Dzięki zastosowaniu peelingu chemicznego skóra zostaje pozbawiona określonej warstwy uszkodzonych komórek (zmienionych z wiekiem oraz pod wpływem czynników środowiskowych). Komórki są złuszczane i zastąpione przez nowe, powoduje to usunięcie ze skóry wielu defektów.

Efekty terapeutyczne:

  • redukcja niedoskonałości (zaskórniki, rozszerzone ujścia mieszków włosowych tzw. pory – zmniejszenie wielkości ujść mieszków włosowych) i wygładzenie powierzchni skóry,
  • korzystne pogrubienie żywych warstw naskórka, redukcja nadmiernej warstwy rogowej,
  • redukcja objawów starzenia się skóry, spłycenie i wygładzenie zmarszczek, poprawa sprężystości,
  • wyrównanie kolorytu skóry, rozjaśnienie przebarwień, blask i promienność,
  • redukcja zmian trądzikowych, blizn potrądzikowych i przebarwień pozapalnych,
  • oczyszczanie i dotlenianie, przywrócenie właściwych funkcji skóry.

         Do najpopularniejszych metod złuszczania naskórka należą peelingi: migdałowy, mlekowy, salicylowy oraz złożone.

         Peeling migdałowy (kwas migdałowy). Kwas migdałowy należy do alfa-hydroksykwasów (AHA). Otrzymywany jest w wyniku hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów. Posiada największą masę cząsteczkową wśród alfa-hydroksykwasów, co gwarantuje łagodne i bezpieczne działanie oraz równomierną penetrację do skóry. Kwas migdałowy reguluje odnowę komórkową, złuszczając wierzchnie warstwy naskórka, dzięki czemu poprawia strukturę oraz koloryt skóry (rozjaśnia przebarwienia posłoneczne, redukuje przebarwienia pozapalne), jak również działa przeciwzmarszczkowo. Wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi stany zapalne skóry i zmiany trądzikowe, jest pomocny w leczeniu trądziku. Dzięki działaniu seboregulującemu przyczynia się do normalizacji funkcji skór mieszanych i ze zmianami potrądzikowymi.

         Peeling migdałowy jest łagodny, ale skuteczny, nie powoduje podrażnień, jedynie lekkie złuszczanie skóry, które jest prawie niezauważalne. Efekty zabiegu widać już po pierwszym peelingu, skóra jest wyraźnie rozjaśniona i wygładzona, jednakże najlepsze efekty uzyskuje się po serii zabiegów. Ilość i częstotliwość zabiegów dostosowana jest indywidualnie do potrzeb i stopnia tolerancji skóry klienta.

         Peeling mlekowy (kwas mlekowy). Kwas mlekowy należy do alfa-hydroksykwasów (AHA), występuje w zsiadłym mleku, ogórkach, kapuście i soku pomidorowym. Poprawia nawilżenie skóry, indukuje syntezę ceramidów w naskórku oraz stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej, przez co skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta, a owal twarzy zostaje poprawiony. Ponadto, kwas mlekowy działa keratolitycznie – stymuluje złuszczanie martwych komórek warstwy rogowej naskórka, przez co skóra staje się promienna i pełna blasku. Działa również przeciwzapalnie i wybielający (rozjaśnia skórę, ponieważ hamuje proces melanogenezy), wygładza drobne zmarszczki. Jest bardzo dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry, nawet wrażliwe skóry naczyniowe.

         Zabieg z użyciem kwasu mlekowego to zastrzyk intensywnego nawilżenia skóry oraz długotrwałego efektu odświeżenia. Przeznaczony jest do skór wrażliwych, suchych, pozbawionych blasku, miękkości i witalności. Zabiegi zaleca się wykonywać w serii. Ilość i częstotliwość zabiegów dostosowana jest indywidualnie do potrzeb i stopnia tolerancji skóry klienta.

         Peeling salicylowy (kwas salicylowy). Kwas salicylowy należy do betahydroksykwasów (BHA). Naturalnie występuje w korze wierzby. Posiada właściwości lipofilowe, co oznacza, iż przenika do gruczołów łojowych i reguluje ich pracę – zmniejsza łojotok (normalizuje wydzielanie sebum). Ponadto, ma działanie komedolityczne – wspomaga usuwanie zaskórników, oczyszcza skórę oraz zapobiega powstawaniu wyprysków. Ze względu na silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne znajduje zastosowanie w terapiach przeciwtrądzikowych. Redukuje niedoskonałości m.in. rozszerzone ujścia mieszków włosowych tzw. pory i drobne zmarszczki oraz przebarwienia, w tym przebarwienia pozapalne. Poza tym wyrównuje powierzchnię i fakturę skóry, intensywnie ją wygładza, zwiększa napięcie skóry oraz rozjaśnia jej koloryt. Oprócz właściwości keratolitycznych (złuszczających) kwas salicylowy posiada właściwości keratoplastyczne, co oznacza, iż korzystnie wpływa na odnowę naskórka – stymuluje odnowę komórkową.

         Zabiegi z użyciem kwasu salicylowego zaleca się wykonywać w serii. Ilość i częstotliwość zabiegów dostosowana jest indywidualnie do potrzeb i stopnia tolerancji skóry klienta.

         Peelingi złożone. Peelingi złożone posiadają w swoim składzie różne substancje złuszczające m.in. alfa i beta-hydroksykwasy, w połączeniu np. z czynnikami odbarwiającymi. Peelingi złożone są dostosowane do rodzaju cery i do określonego problemu estetycznego.

         Peelingi złożone zaleca się wykonywać w serii. Ilość i częstotliwość zabiegów dostosowana jest indywidualnie do potrzeb i stopnia tolerancji skóry klienta. Wybór rodzaju peelingu dokonuje kosmetolog, po wcześniejszej konsultacji kosmetologicznej i diagnostyce skóry klienta.

CENNIK